Kolesterol Diyeti ile Yüksek Kolesterolü Kontrol Altına Alın

Kolesterol diyeti, adından da anlaşıldığı gibi kolesterol hastaları için geliştirilmiş sağlıklı bir beslenme programıdır. Bu diyet ile kötü kolesterolün tedavi edilmediğinde doğuracağı kalp krizi, inme (felç) gibi tehlikelerin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Bu yazımızda kolesterol düşürücü diyet hakkında kapsamlı bilgiler vermeye çalışacağız. Konunun daha iyi anlaşılması adına Kolesterol Nedir? İyi (HDL), Kötü (LDL), Total Kolesterol Nedir? Kolesterolün Normal Değerleri Nedir? Bilmiyorsanız ilk olarak “Kolesterol Nedir” adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kolesterol Diyeti Nasıl Olmalı

Diyet yasaklar listesi ve sağlıklı besinler olmak üzere 2 gruba ayrılır. Burada kolesterolü düşürücü bir beslenme ön planda olduğu için, öncelikle yasaklar listesinden bahsetmemiz gerekir. Çünkü bu yasaklar, yüksek kolesterolün ana unsurlarıdır.

Beslenme Programı Nasıl Olmalı
Kolesterol Diyeti Nasıl Olmalı

Kolesterol diyeti nasıl olmalı? Sorusunun cevabına gelecek olursak; Yapılması gereken aslında çok basittir. Kötü kolesterolün yükselmesine neden olan yasaklı besinleri hayatımızdan çıkarıp, yerine iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olan besinleri beslenme planımıza dahil etmektir.

Bu beslenme modeline ek olarak, günlük hareketliliğimizi artırıp, egzersizle birleştirerek kolesterol diyetinin ana yapı taşlarını yerine getirmiş oluruz.

Kolesterol Diyeti Yasaklı Besinler

Yasaklar
Yasaklanan Besinler

Doymuş yağlar, tereyağı, margarin, hindistan cevizi yağı, hurma yağı, kakao yağı, palmiye yağı, tam yağlı süt ve süt ürünleri, hayvan etlerinin yağlı bölümleri, sakatatlar, her türlü kızartma, kek ve bisküvi grubu yiyecekler, fast-food besinler, şeker ve şeker ihtiva eden yiyecek içecekler, sigara ve alkol yüksek kolesterol için diyet listesi içerisinde yer almayacak başlıca yasaklı besinlerdir.

Kolesterolü Olan Ne Yemeli

Diyet içerisinde yer alacak ve kötü kolesterolü düşüren başlıca besinler;

Lifli Besinler: Yüksek lifli ve bitki sterolleri ile zenginleştirilmiş yiyecekler tüketmek, yüksek kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle yeşil yapraklı sebze tüketimi artırılmalıdır.

Kolesterolü Olanlar Ne Yemeli
Kolesterolü Olan Ne Yemeli

Meyveler: Mandalina, portakal, greyfurt, limon gibi hem lifli hem de C vitamini yönünden zengin meyveler program içerisinde mutlaka yer almalıdır.

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, günde 1 adet avokado meyvesi tüketenlerin tüketmeyenlere göre, LDL kolesterol seviyelerinin daha düşük olduğu klinik testlerce onanmıştır.

Tahıllı Ekmek: Beyaz ekmek yerine, tam buğday, çavdar veya tam tahıllı kepek ekmeği tercih edilmelidir.

Baklagiller: Haftada en az 1-2 kez kurubaklagil tüketimine özen gösterilmelidir.

Kuruyemişler: Ara öğünlerde kuruyemiş grubundan badem ve cevize yer verilmeli.

Kötü Kolesterol Diyeti
Kötü Kolesterol

Omega3: Omega3 yönünden zengin, yağlı balıklara diyet planınız da yer açın. Omega3 iyi kolesterol (HDL) seviyesini yükselttiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Arpa ve Yulaf: Tam tahıllı ürünlerden beta-glukan içeriğine sahip arpa ve yulafın, kötü kolesterolü düşürdüğü araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Yağlar: Yağ tüketimi tekli doymamış yağlardan sağlanmalıdır. Bunlara zeytinyağı, fındık yağı, ceviz ve avokado yağını örnek verebiliriz.

İkinci alternatif ise çoklu doymamış yağlar olmalıdır. Bunlara örnek olarak, mısırözü yağı ve ayçiçek yağını verebiliriz.

Etler: Beyaz et tüketimi derisiz olmak kaydıyla rahatlıkla beslenme planında yer alabilir. Kırmızı et tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, etin mümkün mertebe yağsız bölümlerinin kullanılmasıdır.

Yüksek Kolesterol Diyeti
Yüksek Kolesterol

Tatlılar: Tatlılardan aşure, yağsız süt ile yapılan sütlaç, muhallebi, puding aşırıya kaçmamak kaydı ile tüketilebilir. Gün içerisinde 2-3 kare bitter çikolata tüketimi de diyet listesinde yer alabilir.

İçecekler: İçecek çeşitlerinde ise şekersiz olmak kaydı ile bitki çayları, siyah çay, beyaz çay, kahve, Türk kahvesi, mevsimine uygun taze sıkılmış meyve suyu ve maden suyu kolesterolü düşürücü diyet programında yer alabilir.

Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır

Kolesterol yüksekliği özellikle kilolu kişilerde sık görülen bir hastalıktır. Diyet yapılırken, kişinin mevcut kilosundan ideal kilosuna düşürülmesi amaçlanmaktadır. Kilo kaybı gerçekleştiğinde yüksek kolesterol seviyesinde düşüş, iyi kolesterol seviyesinde artış sağlanarak kötü kolesterol kontrol altına alınır.

Nasıl Uygulanır
Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır

Peki kolesterol diyeti nasıl yapılır? İlk olarak kişinin günlük alması gereken kalori miktarı hesaplanır ve belirlenen bu kalori miktarı beslenme planında dengeli bir şekilde karbonhidrat, yağ ve protein olarak dağıtılır.

Uzmanların genel olarak öngördüğü dağılım modeli, günlük alınacak olan kalorinin %30’u yağ, %15’i protein ve %55’ini ise karbonhidratların oluşturmasıdır. Beslenme programı 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde planlanarak uygulanmalıdır.

Kolesterol Diyeti Örnek Beslenme Programı

1 günlük örnek yüksek kolesterol diyeti yağ, protein ve karbonhidrat dengesi gözetilerek hazırlanmıştır.

Kahvaltıda;

  • 1 adet haşlanmış yumurta, yumurta haftada 3-4 kez tüketilebilir
  • 1 dilim yarım yağlı beyaz peynir
  • 5 adet zeytin
  • Domates ve salatalık söğüş ya da tere, roka, marul gibi mevsim yeşillikleri
  • 1 dilim tam buğday ekmeği
  • 1 fincan şekersiz çay

Ara Öğün;

  • 1 porsiyon mevsimsel meyve
  • 2 adet ceviz içi

Öğlen Yemeği;

Ara Öğün;

  • 1 kase yarım yağlı meyveli yoğurt

Akşam Yemeği;

Yatmadan En Az 2 Saat Önce;

  • 1 porsiyon mevsimsel meyve

Bu konuya ek olarak özel hazırlanan ve 10 günde 4-5 kilo verdiren beslenme programını da inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın